Bilmediklerimiz

Sosyal medyanın kazananları küçük haber siteleri

Üniversitelerde artan bir şekilde yeni medya ve sosyal medyaya ilişkin dersler veriliyor. Özellikle büyük televizyonlar, gazeteler ve blogların Twitter ve Facebook’ta kullanıcı hesapları bulunması nedeniyle “sosyal medya editörü” diye bir meslek de doğdu. Fakat sanılanın aksine sosyal medya büyük kuruluşlara çok az bir okuyucu gönderirken, küçük haber ve blog sitelerine büyük kazanımlar sağlıyor.

Pew’ın Haber Medyası’nın Durumu 2012 raporuna göre haber siteleri trafiklerinin sadece yüzde 9’unu sosyal medyadan elde ediyorlar. Bu iki yıl içerisinde yüzde 57’lik bir artışa işaret ediyor. Küçük siteler için ise daha farklı bir tablo var.

Geçen Eylül ayında Northwestern Üniversitesi profesörü Rich Gordon ve ekibi tarafından küçük haber siteleri üzerine yapılan araştırma oldukça çarpıcı. Gordon ve ekibi 2 hafta boyunca 301 haber sitesi arasındaki haber bağlantılarını ve direkt linkleri inceledi. 100 haber sitesinin de Google Analytics verilerini elden geçirdi. Çalışmaya göre küçük haber siteleri Facebook’tan tüm ziyaretlerinin yüzde 48.1’ini çekerken, orta büyüklükteki siteler yüzde 25.6, büüykler ise sadece yüzde 14.5’ini çekebildi.

Bunun yanı sıra sosyal medyaya bağımlılık artıyor. Bunu en çok Gezi Parkı olaylarında sosyal medyadan ve vatandaş gazeteciliğinden gelen haber ve fotoğraflardan anlayabiliyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s