Eski tarz

Yeni içerik üretmede kral hala gazeteler

İnternetin yükselişiyle klasik yayın organlarının kan kaybettiği bir gerçek. Fakat halen internetin en çok okunan haber siteleri New York Times ve Daily Mail. Bu iki yayın organının web siteleri henüz ellerindeki gücü hiç kimseye devretmiş değil. 40 milyondan fazla okuyucuyu 2011 yılında çekebilen Daily Mail bir İngiliz gazetesi ve kuruluşu olmasına rağmen ABD’den de oldukça yüksek bir tıklama elde ediyor. Buna rağmen çok yaygın bir şekilde tüm gazete ve dergilerin işten çıkarmalarda bulunduğunu biliyoruz. İki grup arasındaki kan kaybetme ve güçlenme eğilimlerini bir tarafın işçi çıkartırken, diğerinin işçi almasıyla da anlayabiliriz.

Mesela Yahoo! 2010 yılında haber bölümü için daha fazla gazeteci işe almaya karar veriyor. Bloomberg ise Washington bürosunda 150’den fazla gazeteciyi istihdam ediyor.

En çapırıcı rakamlar ise içerik üretmede halen klasik yayın organlarının tekelinin kırılmadığını gösteriyor.

Pew’ın 2010’da yaptığı bir araştırma dolaşımdaki yeni bilginin yüzde 95’inin klasik medyadan, çoğunlukla gazetelerden geldiğini ortaya çıkarmıştı. Başka bir raporda ise internetin haber için kullanılmaya başlanmasının ardından 20 yıl geçmesine rağmen gazetelerin haber sitelerinin diğer haber sitelerinden daha fazla dijital piyasayı domine ettiği belirtilmişti.

Bunun ana nedeni gazetelerin haber üretmede ve bulmada yıllara dayanan bir tecrübeye sahip olmaları…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s