Bilmediklerimiz

Türkler CNN izliyor, ya Amerikalılar?

CNN’in Gezi Parkı olaylarını 6 saate varan bir canlı yayınla izleyicilerine ulaştırması kafalarda pek çok soru işareti yarattı. Ben bunun uluslararası  bir komplo olmadığına inananlardanım. ABD gündeminde şu anda en önemli mesele gözetleme skandalı. Google ve Facebook gibi büyük internet kuruluşlarının ve Verizon gibi bir GSM-internet hizmet sağlayıcısının ABD’nin en büyük istihbarat kurumu NSA’e doğrudan açık bir sisteme sahip olmaları Obama’nın başını uzun süre ağrıtacak. Çünkü mesele milyonlarca Amerikalının özel hayatı. İşin İngiltere’ye ve Türkiye’ye uzanan bir istihbarat altyapısı da var ki, sonuçları ciddi olabilir.

CNN, Türkiye gibi ABD’den ilgiyle izlenen bir ülkeyi bu kadar uzun yayında tutarak bir nevi kendi seyircisini Amerikan gündeminden uzaklaştırıyor. Çünkü CNN prensip olarak liberal, yani Obama’yı destekleyen bir yayın organı. Obama’nın en büyük sıkıntısı demokrat tabanın bu tür “büyük birader” uygulamalarından oldukça rahatsız olması.  Bu krizden de Obama’nın karlı çıktığını söylemek zor. İkinci nedense CNN’de El Cezire’den geri kalmayalım, bir şey olacaksa da ilk biz onu duyuralım isteği had safhada.

Fakat CNN’in olayları bu denli uzun yayınlamasındaki mantığı açıklarken kurduğu bir cümle benim kafama yatmadı. “Türkler bizi izliyor çünkü medyasına güvenmiyor.”

Peki Amerikalılar CNN’i izliyor mu?

Yanıt CNN’in geçen yıl başarısıklık üstüne başarısızlık rekoru kırdığını gösteriyor.

Mayıs 2012’de 398 bin kişiyle ile bir öncekin yılın aynı dönemine göre yüzde 51’lik bir kayıp yaşayan CNN 20 yılın en düşük aylık izlenme sayısına ulaşarak tüm gözlemcileri şaşkınlığa uğratmıştı.

CNN, Haziran 2012’de  açıklanan verilere göre ortalam 319 bin izleyici ile 21 yılın en düşük ikinci çeyrek izleyici rakamlarına düştü. Bu 2011’in rakamlarına göre yüzde 40’tan fazla bir düşüşe işaret ediyor.

7 Ağustos’ta da CNN’in tarihinin en düşük prime-time haftalık izlenme rakamına gerilediği tespit edildi.

Amerikalılar CNN’e güveniyor mu?

Bununla ilgili ciddi bir çalışma yok. Newsweek’in websitesi The Daily Beast okuyucularının katıldığı bir ankette, katılımcıların yüzde 63’ü CNN’i objektif bir haber kaynağı olarak görmediğini belirtti. Oy verenlerin yüzde 57’si ise CNN International’ın CNN USA’den daha iyi olduğunu düşünüyor. Anketteki sıkıntı oy kullananların Fox News izlemeye daha eğilimli olması. Bunda Cumhuriyetçilerin bu tür anketlerde CNN’i zor durumda bırakmayı sevmesi de etkili olabilir. Fakat gerçekte Fox News’in CNN’den yaklaşık 6 kat daha fazla izlendiği düşünülürse yanıt kendiliğinden açıklığa kavuşuyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s