Bilmediklerimiz

Ödeme duvarı medyada popülerliğini artırıyor

Yurtdışı basında azalan reklam gelirleri ve artan masraflar karşısında paywall (ödeme duvarı) çözümü önemini artırıyor.

Dijital abonelik olarak adlandırılan ve gazete websitelerinin belirli bir ücret karşılığında içeriğini okuyucularına açması şeklinde tanımlanabilecek paywall, son olarak ABD’nin en önmli gazetelerinden The Washington Post’ta da uygulamaya sokuldu. Washington’daki herkesin güne başlamadan önce kesinlikle okuduğu söylenen gazetenin bu adımı internet takipçilerine üzeceğe benziyor.

12 Haziran günü uygulamaya sokulan dijital abonelik seçeneklerine göre Post’a kağıt aboneliği bulunanlar internet erişimine hiçbir ücret ödemeden sahip olacak. Bilgisayarından ve mobil cihazlardan gazeteyi okumak isteyenler ise aylık 9.99 dolar ödemek zorunda. Post’un tüm dijital uygulamalarını kullanmak isteyenler ayda 14.99 doları gözden çıkaracak. Gazete aylık 20 haberi ise  kullanıcılara bedava ulaştıracak.

The Sun da yolda

Ödeme duvarı uygulamasında İngiltere’de büyük bir artış görülüyor. The Times gazetesinin ardından Avustralyalı milyarder Rupert Murdoch’ın çok satan tabloit gazetesi The Sun da 1 Ağustos’tan itibaren ödeme duvarı kullanmaya başlayacak. Özellikle Premier League maçlarıyla ilgili haberleri görmek isteyen kullanıcılardan haftada 2 pound ödemeleri istenecek.

The Telegraph’ın ödeme duvarı başarılı

Öte yandan Mart’ta ödeme duvarı uygulamasına geçen The Telegraph’ın internet rakamları bu gelişmeden zarar görmedi. Nisan ayı rakamlarına göre The Telegraph’ın websitesi geçen yılın aynı dönemine göre okuyucu sayısını yüzde 5.8 artırarak günlük 3 milyon tekil kullanıcıya ulaştı. The Telegraph da okuyucularına 10 adet bedava haber sunuyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s