Bilmediklerimiz

Yurtdışında “Twitter suçu” var

Ülkemizde sosyal medya alanının sınırsız bir özgürlük ortamı olduğu ve kesinlikle kim ne yazarsa yazsın, kim ne yaparsa yapsın herhangi bir adli işlemin yapılamayacağı inancı hakim.

Kendimize has bu “özgürlük” anlayışını İngiltere’de medya hukuku eğitimi alan ya da kısa süre bu ülkede yaşayan herkes garip bulacaktır.

Gençler Twitter’da suç işlediklerinden habersiz

Wiggin adlı bir hukuk firmasının 5-7 Aralık 2012 tarihlerinde yaptırdığı araştırmaya göre 18-24 yaşları arasındaki gençlerin yüzde 46’sı Twitter’da yazdıkları nedeniyle haklarında dava açılabileceğinden habersiz. İngiliz gençleri arasındaki bu oranın ülkemizde daha yüksek olduğu aşikar.

Kısaca İngiltere’deki örnekler üzerinden yurtdışında Twitter’da nelerin suç sayılabileceğini göstermek istiyorum.

İftira

BBC’nin skandallar nedeniyle zor günler yaşayan programı Newsnight’ta 90’larda muhafazakar bir Lord’un çocuk tacizinde bulunduğuna dair Aralık ayında bir haber yapıldı. Fakat haberde bu Lord’un kim olduğu belirtilmedi. Avam Kamarası Başkanı John Bercow’un eşi Sally Bercow verilen bilgiden yola çıkarak bu kişinin Lord McAlpine olduğunu ifade eden bir tweet attı. BBC daha sonra tanık yoluyla çocuk tacizcisinin Lord McAlpine olmadığını ortaya çıkardı. McAlpine bunun üzerine Bercow’un kendisine Twitter üzerinden iftira attığını iddia ederek mahkemeye gitti. 56 bin takipçisi olan Bercow’un yazdığı tweet’te Lord’un doğrudan tacizci olduğu da yer almıyor. Fakat mahkeme Bercow’un 100 bin sterlin tazminat ödemesine karar verdi. (Tweet şöyleydi: “Neden Lord McAlpine trend? *masum yüz*)

Tehdit ya da trolleme

Ocak 2010’da Robin Hood Havalimanı’nı havaya uçuracağını söyleyerek espri yapan Paul Chambers mahkeme tarafından suçlu bulundu. Mayıs 2010’da Yüksek Mahkeme kararı bozdu çünkü Chambers espri yapıyordu. Ülkemizde binaları ateşe verip “Fem’i yaktık” diye övünen gençleri düşününce meselenin ciddiyeti daha iyi anlaşılır tahmin ediyorum.

fem yaktık

fem yaktık

Saldırgan yorum

Sean Duffy adlı İngiliz Facebook ve Youtube’dan dört çocuğun ölümüyle dalga geçtiği için Eylül 2011’de 18 hafta hapis cezasına çarptırıldı. Konu halen tartışılmayı sürdürüyor.

Twitter ve Facebook’ta yazdıklarınız başınıza dert olabilir

BBC’nin haberine göre sadece geçen yıl Facebook ve Twitter’da yazdıkları nedeniyle 653 kişi adli suçlamalarla karşı karşıya kaldı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s