Eski tarz

Michael Hastings’ten genç gazeteciler için 10 tavsiye!

Amerikan basın dünyası ünlü gazeteci Michael Hastings’in ölümü nedeniyle yasta. Buzzfeed yazarı Hastings, 2010 yılında  Rolling Stone’da yayınladığı “Runaway General” adlı makalesiyle Afganistan’daki müttefik kuvvetlerin başındaki isim General McChrystal’ın Washington  yönetimiyle hakaret boyutuna varan anlaşmazlığını ortaya çıkarmıştı. Söz konusu uzun röportajda McChrystal’ın ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın ismiyle dalga geçtiği, Obama’yı rahatsız ve tehditkar bulduğunu söylemiş, çalışma arkadaşlarını ihanetle suçlamış ve düşmanın Beyaz Saray’da olduğunu ifade etmişti. Röportaj sonrası McChrystal görevden alınmıştı.

Hastings’in ölümüyle ilgili haberleri karıştırırken, ünlü gazetecinin geçen yıl Reddit.com için genç gazetelere yönelik 10 tavsiye kaleme aldığını gördüm. Kendimce çok yararlı bulduğum bu önerileri buraya da yazmak istiyorum.

1- İçine girmek istiyorsanız, hayatınızı gazeteciliğe adama isteğine sahip olmanız gerekiyor. Ona Tıp Fakültesi ya da Hukuk Fakültesi gibi muamele etmelisiniz.

2- Bir iş görüşmesine gittiğiniz editöre haber hazırlamayı ne kadar sevdiğinizi anlatın. Bilgi toplamakta ne kadar tutkulu olduğunuzu. Nasıl bir yazar olmak istedinizden bahsetmeyin,  ya da bir sonraki Norman Mailer olacağınıza dair içinizde derinlerde bir şüphe olduğundan söz etmeyin. (Norman Mailer gazeteci kökenli ünlü bir edebiyatçı)

3- Pek çok şeyi bedava yapmaya hazırlanın. Bu durum berbat, adil değil ve zengin çocukları bilemeye yönelik. Fakat bu aynı zamanda (gazetecilik için) bir gerçek.

4- Büyük kitleye yazarken her cümleye bir hakikati koyun.

5- Ayrıca, haberlerinizi kısa ve doğrudan ana fikre doğru hazırlayın, en azından başlarda.

6- Bir blogunuz olmalı ve Twitter’daki gazetecileri takip etmelisiniz.

7- Yazmak istediğiniz ya da çalışmak istediğiniz bir basın kuruluşu varsa editörleri arayın ya da onlara mail atın. Bu işe yarayabilir.

8- Haber önerinizin ikinci cümlesinde tüm hikaye açıklanmış olmalı. (Diğer bir sözle, haberiniz için sıkı bir başlıkla gelemezseniz onu yayınlatmak sizin için oldukça sıkıntılı olacaktır)

9- Temel olarak yazmayı ve bildirmeyi sevmek zorundasınız. Bunu yaşamınızdan, aileinizden, arkadaşlarınızdan, sosyal yaşamınızdan ya da daha başka ne varsa bundan daha önemliymiş gibi yapmanız gerekiyor.

10- Reddedilmeyi taşımayı öğrenin. Yazmaya, haber önerisi sunmaya, okumaya devam edin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s