Bilmediklerimiz

Twitter güvenilir bir haber kaynağı mı?

Gezi Parkı olayları sonrasında gündemi en çok meşgul eden konulardan biri Twitter ve sosyal medyanın güvenilir bir haber kaynağı olup olmadığı sorusuydu.

Oxford Üniversitesi Reuters Gazetecilik Çalışma Enstitüsü’nün bu yıl ikincisini yayınladığı Dijital Haber Raporu 2013 bu konuya da İngiltere özelinde bir yanıt veriyor.

Bilindiği üzere İngiltere, News of the World gazetesinin ünlülerin ve çeşitli olaylarda kurban ailelerinin telefonlarını hacklediğinin ortaya çıkmasından sonra büyük bir medya kriziyle karşı karşıya kalmıştı. Ülkede medyanın güvenilirliği zarar görürken, sosyal medyaya güvenin artacağı bekleniyordu. Fakat veriler bu doğrultuda değil.

İngiltere özelinde ulusal haber sağlayıcılara güven yüzde 79’u buluyor. Ulusal gazetelere güven ise yüzde 60. Bu açıdan sosyal medya hayal kırıklığı yaratan veriler ortaya koyuyor.

Twitter’a güven yüzde 10

İngilizlerin sadece yüzde 8’i Facebook ve yüzde 10’u Twitter’a bir haber kaynağı olarak güveniyor. Yine Gezi olayları sonrasında tartışma konusu olan yabancı haber kaynaklarına güven de yüzde 21 civarında.

Anketin gösterdiği ilginç verilerden biri de yaş grubu yükseldikçe tüm medya gruplarına olan güvenin azalması. 25-34 yaş arasındakiler ise sosyal medya organlarına ve yabancı haber kaynaklarına daha fazla güveniyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s