Eski tarz

Gazeteciliğin yerini halkla ilişkiler alıyor

Türkiye’deki herhangi bir gazetede çalışan bir kişi departmanlarda çalışan gazeteci sayısının her geçen yıl azaldığını kolaylıkla farkına varabilir. Gazeteciliğin idealleşmiş hali olarak görülen New York Times bile artan maliyetlerle mücadele için yüzlerce kişiyi işten çıkarıyor. Son dönemde Türkiye’de de işten çıkarılan gazetecilerin halkla ilişkiler firması kurması ya da şirketlerin halkla ilişkiler bölümünde çalışması yükselen bir trend. ABD’de açıklanan yeni rakamlar benzer bir şeyin bu ülkede de yaşanmakta olduğunu gösteriyor.

Amerikan Haber Editörleri Derneği (The American Society of News Editors)’ın yeni açıkladığı rakamlara göre yazı işlerinde çalışan gazeteci sayısında 2012 yılında bir önceki seneye oranla yüzde 6.4’lük bir düşüş oldu. Diğer bir deyişle 2.500 tam zamanlı çalışan işten çıkarıldı. ABD’de şu an 38 bin tam zamanlı yazı işleri çalışanı var. 1978 yılında açıklanan ilk rakamlara göre ABD’de yaklaşık 78 bin yazı işleri çalışanı vardı.

ABD İstihdam Bürosu’nun rakamlarına göre 2000 ve 2010 yılları arasında toplam gazeteci sayısında yüzde 25 düşüş oldu. Bu yıllar arasında PR çalışanlarında yüzde 63’lük bir yükseliş gerçekleşti. PR çalışanlarının sayısı 375 bini geçti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s