Bilmediklerimiz

Gazeteciler: Tıklanıyorsan başarılısın!

14 ülkede habercilik üzerine yapılan bir araştırma internet gazeteciliğinde yükselen değerleri ve yeni normları iyi bir şekilde ortaya çıkarmış görünüyor.

Oriella PR Network tarafından Avustralya, Brezilya, Kanda, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, İtalya, Yeni Zelanda, Rusya, İspanya İsviçre, İngiltere ve ABD’de yapılan “Haber için Yeni Normal” adlı çalışma 500 gazetecinin görüşlerini içeriyor.

Raporun özeti şöyle:

-İnternet gazeteciliğini önde tutma eğilimi artıyor: Gazetecilerin yüzde 39’u dijital plaformları daha çok önemsiyor.

-Gazetecilerden daha çok çalışmaları isteniyor: Katılımcıların yüzde 46’sı daha fazla içerik üretmelerinin beklendiğini söyledi. 2012’de bu oran yüzde 40’dı.

-Dijital medyanın başarısı tekil ziyaretçilerle ölçülüyor: Gazetecilerin yüzde 50’si başarılarının küresel ölçekte tekil kullanıcılar ile ölçüldüğünü söyledi. (ABD’de yüzde 68, Kanada’da yüzde 86) Fransa yüzde 77 ile başarının sosyal medya ile ölçüldüğü tek ülke.

-İnternet gazeteciliği daha az cezbedici: Gazetecilerin sadece yüzde 20’si dijital içeriğin baskıdan daha fazla para kazandırdığını söyledi. Yüzde 44’ü buna katılmadı.

-Gazeteciler sosyal medyayı haber kaynağı olarak kullanıyor, fakat ancak bu kaynaklar bilinen ve güvenilen kişilerse: Katılımcıların yüzde 51’i haber hazırlarkan Facebook ve Twitter gibi sosyal medya araşlarını kullandıklarını söyledi. Kaynağın bilinmediği durumlarda bu oran yüzde 25’e düşüyor.

-Gazeteciler yayımcı konumuna geldiler: Habercilerin yüzde 55’i blogların kişisel bir profil yaratmak için harika bir yol olduğunu, yüzde 34’ü de bir bloga sahip olduğunu söyledi. Dünya çapında gazetecilerin yüzde 59’u Twitter kullandığını kabul etti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s