Bilmediklerimiz

The Guardian bu kez kâr etti

İngiltere’nin en köklü gazetelerinden The Guardian geçen yılın büyük zarar tablosunun ardından dijital yatırımlarının da katkısıyla bu yıl kâr etti.

Gazetenin ana şirketi GMG (The Guardian Media Group)’tan yapılan açıklamada 2013 yılı içerisinde 22.7 milyon sterlin, (65 milyon TL) kâr edildiği belirtildi. Şirket geçen yıl 19.8 milyon sterlin zarar etmişti.

Elbette The Guardian’ın kârlılık rakamlarını artıran en büyük neden dijital gelirlerinde olan artış. Şirketten verilen rakamlara göre Mart 2013 itibariyle The Guardian 78.3 milyon kişiye ulaştı. Bu geçen yıla göre en az yüzde 15.5’lik bir artış demek.

Şirketin CEO’su Andrew Miller, “dijital operasyonlardan elde ettiğimiz gelirlerin sertçe yükselmesi kâr elde etmemizde ana faktördü.” derken 2015-2016’ya kadar da maliyetlerde 25 milyon sterlin bir tasarruf yapmayı hedeflediklerini söyledi.

Bu yıl The Guardian’ın internet ve mobil operasyonlarını içeren dijital operasyonları yüzde 28.9 artışla 55.9 milyon sterlin gelir sağladı.

Şirket 2011’De The Guardian US ve bu yıl başlarında da Guardian Australia ile ABD ve Avustralya pazarona girmişti. Gazetenin ABD’ni dinleme skandalını ortaya çıkaran haberleri de ABD ekininin başarısı olarak yorumlanıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s