Eski tarz

Gazete reklam gelirlerinde düşüş

Gazetelerin en büyük gelir kaynağı herkesin tahmin edeceği üzere reklamlardır. Hürriyet’in Ocak-Haziran 2013 aralığını kapsayan raporu Türkiye’de reklam pazarının genişlediğini gösteriyor. Fakat bu süre içerisinde gazetelere verilen reklamlarda küçük bir azalma da yaşandı.

Buna göre  Türkiye reklam sektörü (internet reklamları dahil), 2013 yılı ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre  yüzde 12,4 oranında artış göstererek  2 milyar 838 milyon TL’lik bir hacme ulaştı.

Toplam reklam gelirleri arttı

2013 yılının ilk 6 ayında en fazla tercih  edilen mecralar her zamanki gibi televizyon ve gazete oldu. Reklam verenlerin yatırımlarının yüzde 73’ünü bu mecralarda değerlendirdi. 2012’nin ilk altı ayında 1 milyar 325 milyon TL olan reklam gelirleri yüzde 18 artarak 2013’te 1 milyar 560 milyon TL’ye ulaştı.  Gazete reklam gelirleri ise aynı dönemde geçen yıla oranla yüzde 1 azalarak 512 milyon TL oldu. Özellikle gazete sayısındaki artışı düşünürsek bu duraklamanın bütün gazetelere olumsuz bir yansıması olduğunu söyleyebiliriz.

H3

İnternetin yükselişi

2013’ün ilk altı ayında reklam gelirlerinde 2012’ye oranla hızlı bir yükseliş olduğu görülüyor. Geçen yıln 350 milyon TL reklam geliri alan internet mecraları bu yıl 403 milyon TL’ye ulaştı. Bu da haber organlarının internet reklamlarına olan ilgisini bir hayli yükselteceğe benziyor. Fakat Batı’daki örneklerini düşünürsek internet reklamlarının bir gazeteyi mali açıdan döndürmesi zor gözüküyor.

Hürriyet’in reklam geliri düştü

Elbette gazete reklamlarındaki düşüş Hürriyet’in kendisini de kötü etkiledi. 2012 yılının ilk altı ayında 196,5 milyon TL gazete ve reklam geliri elde eden grup, 2013’ün ilk altı ayında 500 bin TL azalışla 196 milyon ödeme aldı. Buna rağmen Hürriyet reklamverenlerin en çok  yatırım yaptığı kuruluş olma ünvanını koruyor.

One thought on “Gazete reklam gelirlerinde düşüş

  1. Geri bildirim: Gazete reklam gelirleri internete rağmen yükseliyor | Gazetecilik

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s