Bilmediklerimiz

“Türkiye Türklerindir” sloganı nereden geliyor?

Türk basınının amiral gemisi Hürriyet’in “Türkiye Türklerindir” sloganı öteden beri tartışma konusu yapılır. Özellikle Türk kimliği üzerinden kurgulanan vatandaşlık anlayışı ve Kürt sorunu çerçevesinde yaşanan acıları  Hürriyet’in devletin  manipülatörü olduğu gerçeğiyle birleştirince gelen tepkileri anlamak daha da kolay oluyor.

18 Kasım 1949’da Hürriyet gazetesine eklenen bu ibarenin kaldırılması için başlayan tartışmalarda gazetenin eski genel yayın yönetmeni Ertuğrul Özkök, “O cümleyi oradan çıkarmaya ne benim, ne de Hürriyet’in sahibinin gücü yeter” bile diyebilmişti. Peki bu ibarenin gazeteye neden girdiğini hiç merak etmediniz mi?

Asıl sebep Hürriyet’in kurucusu hakkındaki iddialar

Genellikle Hürriyet’in bu sloganının arkasında katı bir milliyetçi tavır ve devletçilik aransa da asıl neden oldukça başka. Gazeteci İrem Barutçu’nun Aralık 2004’te Agora Kitaplığı’ndan yayınladığı “Babıali Tanrıları: Simavi Ailesi” adlı çalışmaya göre gazetenin kurucusu Sedat Simavi’nin bu ibareyi Hürriyet’e eklemesinin milliyetçilikle doğrudan bir ilgisi bulunmuyor. Kitaptan takip edelim:

“1 Mayıs 1948’de yayın hayatına başlayan Hürriyet’in başarı grafiği yükselirken ‘Yahudi Sermayesi’ söylentileri de hızla yayılıyordu. Buna mukabil, söylentiler Hürriyet’in Yahudi sermayesi ile kurulduğu iddialarıyla sınırlı kalmamış; Simavi ailesinin kökeni polemik konusu yapılmıştı. (Simavi hakkında Selanik asıllı olduğu için dönme dedikosu da çıkarılmıştı)  (…) 100 bin tiraj Babıali’nin hayalini kurduğu rakamdı . Sedat Simavi noter huzurunda kanıtladığı bu başarıyı , gazetenin sol üst köşesine dalgalanmakta olan bir Türk bayrağı çekerek ilan  etti. Türk olmaktan iftihar ettiğini vurgulayan gazeteci, on gün sonra Türk bayrağının altına ‘Türkiye Türklerindir’ ifadesini yerleştirdi.”

Kitaptan anlaşıldığı kadarıyla ne Yahudi sermayesi ne de Simavi ailesinin Yahudi olduğuna dair tek bir delil yok. Bu açıdan güzide entelektüel camiamızda herkese Yahudi, Ermeni dönmesi yakıştırmasının neden bu kadar kolay yapılabildiğini daha iyi anlıyor insan.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s