Eski tarz

Gazete reklam gelirleri internete rağmen yükseliyor

Reklamcılar Derneği 2013’ün ilk yarısına ilişkin reklam gelirleri tablosunu açıkladı. Buna göre Türkiye’deki reklam yatırımları yüzde 10 büyüdü.

Reklamcılar Derneği Başkanı Alper Üner, yılın ilk yarısında 2.64 milyar liralık reklam yatırımı yapıldığını belirtti. Bu rakam geçen yıl 2.39 milyar liraydı.

Üner’in açıkladığı bilgilere göre reklamda aslan payını televizyon ve gazeteler aldı. Bu yılın ilk yarısında televizyon reklamlarına yönelik yatırım 1.54 milyar lira oldu. Geçen yıl bu rakam 1.36 milyar lira iken dönemsel değişim yüzde 13’lük artış şeklinde oldu.

Gazete ikinci sırada

Gazetelerin reklam pazarından aldığı pay ikinci sırada olmalarına rağmen yüzde 4’le sektörün altında kaldı. Gazetelere yapılan reklam yatırımı 2012’de 522 milyon lirayken, bu yıl rakam 541 milyona yükseldi. Dijital reklam pazarı yüzde 13 artarak toplam reklam pazarında aldığı payı yüzde 8’e çıkardı. Dijitalin toplam geliri 235 milyon TL oldu.

adsızreklam

Fakat bu rakamlar Hürriyet’in yılın ilk altı ayı için yaptığı tahminler ile çelişiyor.  Hürriyet’in üç aylık raporunda gazete reklam gelirleri geçen yılın ilk altı ayına oranla yüzde 1 azalarak 512 milyon TL olmuştu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s