Bilmediklerimiz

Gazeteciler Twitter’ı neden çok seviyor?

Türkiye’de en hızlı büyüyen sosyal ağların başında Twitter geliyor. Twitter diğerlerinden farklı olarak gazetecilerin en fazla tercih ettiği platform olma özelliğini koruyor. 2006 yılında dijital hayatına başlayan Twitter Türkiye’de bu denli büyük bir kamuoyuna üç yıl önce ulaştı. Fakat Facebook kullanma rakamları Twitter’ın üç dört katı üstünde olan ülkemizde medya dünyasının Twitter’a bu kadar ilgi duymasının nedeni ne?

13 ay boyunca 200 bin yayıncıdan alınan ve 250 milyon tekil ziyaretçiyi kapsayan Shareaholic raporu Facebook’un açık ara en popüler ağ olduğunu gösterirken ikinci sırada Pinterest bulunuyor. (Samimi olmak gerekirse Pinterest ile bugüne kadar hiç ilgilenmedim. Twitter ise tabloda üçüncü sırada bulunuyor.

social-media-report-Oct-132

Washington Post’tan Ezra Klein’in gazetecilerin neden Twitter’ı bu kadar çok sevdiği ile ilgili olarak bazı çıkarımları var. Klein’e göre Twitter gazeteciler için daha kullanışlı olduğu, son dakika haberlerini toplamakta büyük bir kolaylık sağladığı ve internet gazeteciliğinin gerçekleştiği yer olduğu için medya mensupları arasında bu kadar popüler.

Klein ayrıca gazetecilerin kitleler halinde bu platforma taşınmasının diğer gazetecileri de çektiğini ve meslektaşlar arasında sanal bir alış verişi de mümkün kıldığını söylüyor. Bu da yazdıklarınızın gelecekte sizi işe alma ihtimali bulunan işverenlere de ulaşmasını sağlayacak büyük bir etken. Facebook’ta ise daha kişisel ve özel bir alan bulunuyor. Bu nedenle yakın çevreniz dışındakilere ulaşmanız çok mümkün değil.

Türkiye’de mesleki  katkı düşük

Bence Türkiye’de Twitter’ı bu denli önemli kılan Türkiye’deki sosyal ağlara olan düşkünlük. Ayrıca gazetecilerimiz yurtdışından farklı olarak Twitter üzerinden “tartışmayı” değil, kavga etmeyi daha çok seviyor. Bu kavga hali izleyiciler arasında da çekirdek çitlenerek yenen bir eğlence haline geliyor. “Ben ben ben!” demeye dünden razı olan gazetecilerimiz bir açıdan mesleki konumlarını ve varlıklarını aldıkları RT’ler ve girdikleri tartışmalar ile yeniden hatırlıyorlar. Bu açıdan Türkiye’deki mesleki bir fonksiyondan çok elaleme caka satma amacı daha ön planda.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s