Bilmediklerimiz

Kâr eden Taraf gazetesi borsada çakılıyor

“Belge” gazeteciliği ile yıllardır gündemden düşmeyen Taraf gazetesinin ekonomik gidişatı bir hayli parlak görünüyor.

Taraf’ın 2013 yılı 9 aylık konsolide net dönem kârı 2 milyon 241 bin lira oldu. Geçen yılki rakamın 1 milyon 381 bin lira olduğu düşünülürse kârın neredeyse yüzde 90 oranında artırıldığını söylemek yanlış olmaz.

Fakat Taraf’ın borsa macerasında bir süredir bazı garip durumlar var. Hisselerin bir anda fırlaması ve aniden sert düşüşler yaşaması oyuncularda da kafa karışıklığı yaratmışa benziyor. Yoğun istifaların yaşandığı Nisan-Mayıs aylarında hisse fiyatları 10 liradan 7 liraya düşen gazete daha sonra 26 Eylül’de şu ana dek gördüğü en yüksek nokta olan 21 liraya çıkıyor. Daha sonra Kasım ayı başlarında ise hisse fiyatları 5 liraya kadar düşüyor. İşin en ilginç yanı 9 Kasım’da yüksek bir kâr açıklayan şirketi oyuncular pek umursamıyor ve yükseliş 2 lirayla sınırlı kalıyor.

İyi bir borsa oyuncusu olmadığım için belki anlayamadım fakat Taraf’ın bugünlerde Haziran 2012’de işleme başladığı 6 lira seviyelerinde işlem görmesi bana çok mantıklı gelmedi. Ayrıca hisseler operasyon krizinden etkilenerek değer kaybetmiş gibi de görünmüyor.

TARAF1

Taraf’ın son 1 yıldaki hisse değeri değişimleri. Kaynak: Mynet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s