Eski tarz

Dış haberci olmak için ne gerek?

Ülkemizde yazılı basının tarihi Avrupa ve ABD’deki muadillerine kıyasla çok geriye gitmiyor. İlk gazetesi devlet eliyle çıkarılan ve ardılları da uzun yıllar hükümet tarafından desteklenen, kısacası gazetelerin kurumsallaşmakta oldukça sıkıntılar çektiği bir ülkede mesleği icra etmeye çalışıyoruz.

Bu yüzden meslektaşlarıma göre çok tecrübeli olmasam da, kendimce yeni mezun, dış haberci olmak isteyen gazetecilere iş ararken lazım olacak bazı tavsiyelerde bulunmak istiyorum. Çünkü maalesef bu aşağıda yazacaklarım daha önce bir yerde tasnif edilmemiş.

***

– Öncelikle üniversite eğitiminiz sırasında, özellikle son sınıfta tercihen iyi bir gazetede staja başlamalısınız.

– Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olmak bir avantajdır. Fakat diliniz iyiyse gazetecilik mezunu olmak daha büyük bir artıdır.

– Bunun için en az İngilizcenizi okuduğunuzu anlayacak ve tercüme edecek seviyeye getirmelisiniz. Konuşma kısmı zamanla halledilir. İllgi gösterdiğiniz coğrafyaya göre Arapça, Fransızca veya Almanca bilmeniz sizi önemli kılacaktır.

– Mülakatlara gittiğinizde en az bir ay genel olarak Türkiye ve Dünya siyasetindeki  gelişmeleri takip ediyor olun.

– Okuduğunuz yabancı haber kaynakları içerisinde sadece CNN, Washington Post, Al Jazeera gibi kuruluşlar değil, Huffington Post, Foreign Policy, The Daily Beast, NPR, Medium.com gibi yeni medyanın yükselen ürünleri de olsun.

– Mümkünse gazetecilikle ilgili, ilgili alanlarınıza göre içeriği değişiklik gösterebilecek, bir blog tutun.

– Gazeteci her şeyi bilir düsturunu aklınızdan çıkarmadan sadece var olan haberleri aktarmak yerine, haberleri birbirine bağlayacak bir bakış açınız da olsun.

– Daha önce bir yerde yayınlanmış haberleriniz varsa bunlardan bir portfolyo oluşturun.

– Twitter hesabınızda mümkün olduğunca militan yorumlar yapmaktan kaçının. Diğer taraftan burada dış habercilikle ilgili yaptığınız paylaşımlar, yorumlar avantajınıza olacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s