Eski tarz

Gazete reklam gelirlerinde sert düşüş

Türkiye’deki gazete reklam gelirlerinde yaşanan dramatik azalışlar önümüzdeki günlerde sektörün geleceğiyle ilgili acı tartışmalar yapacağımızı gösteriyor.  2014 yılının ilk üç ayında gazete reklam gelirleri yüzde 14 azalarak 194 milyon TL olarak gerçekleşti. Aynı dönemde ise internet reklam gelirleri yüzde 2,2 artarak 219,6 milyon TL’ye ulaşmış durumda.

Özellikle reklam gelirlerinin oldukça yüksek olduğu Ocak-Mart döneminde, seçim kampanyalarını da düşünürsek, böylesine sert bir düşüş yaşanması trendin devam etmesi halinde özellikle tirajı düşük olan gazetelerin kapanmasına yol açacak gibi görünüyor. Gazete sayısı artarken reklam gelirlerinin azalması da kuruluşlar üzerinden daha sert bir etkiye neden olacak.

TV reklam gelirlerindeki düşüş ise sadece yüzde 2 ile sınırlı kalmış ve 670 milyon TL ile kapanmış durumda. Bu da reklam verenin internetin yükselişine ve kağıdın düşüne rağmen hala televizyonu en önemli mecra olarak gördüğünü tescilliyor.

Tüm bunlar yaşanırken tekil olarak gazetelerin tirajlarının düşmesi ve  yeni gazetelerin piyasaya girmesiyle tiraj rakamlarında da hafif bir artış görülüyor. Bana kalırsa bu ölü yatırımlar Türk basınına çok seslilik kazandırmadığı gibi kurumsal kimliği bulunan ve daha ciddi üretim yapan yayın organlarının daha fazla zarar etmesine neden oluyorlar.

Basın İlan Kurumu verilerine göre, Türkiye genelindeki ortalama günlük net gazete satışları, 2013 yılı ilk 3 ayında 5.111.446 adet iken, 2014 yılı ilk 3 ayında 5.293.983 adet oldu ve böylece satışlarda yüzde 4’lük bir artış gerçekleşti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s