Bilmediklerimiz

Yeni Şafak’ın internet başarısının sırrı ne?

2012 yılında yeni kadrosuyla web sitesini baştan sona değiştiren Yeni Şafak özellikle geçen yılın son aylarıyla birlikte tıklanma sayısında büyük artışlar kaydetmiş görünüyor. Özellikle Ocak 2014’ten itibaren sitenin aldığı trafikte ciddi yükselmeler söz konusu. Öyle ki son birkaç aydır Http://yenisafak.com.tr‘nin tıklanma rakamlarında 4 kat artış tespit edilmiş durumda.

Yeni Şafak Alexa

Kaynak: Alexa

alexa2

Ocak sonu itibariyle tıklanma sayılarında 4 kat artış var. Kaynak: Alexa

 Peki bu artışın arkasındaki ana itici güç ne?

Konuştuğum çeşitli uzmanlar Yeni Şafak ekibinin dünyadaki örnekleri takip ederek ana trafik kaynağı olarak artık Google aramalarını değil, Facebook’u kullandıklarını söyledi. Gerçekten de başta Huffington Post, Vox, Buzzfeed ve Washington Post olmak üzere büyük Amerikan haber siteleri Facebook paylaşımları üzerinden trafik çekmeye çalışıyor.

Alexa’daki Yeni Şafak verileri, sitenin trafiğinin yüzde 30’unu Facebook’tan çektiğini gösteriyor. Bu önemli bir başarı.

Alexa3

Facebook’un trafikteki rolü yüzde 32’yken, Google 14 seviyelerinde. Twitter’ı çok dikkate almaya gerek yok. Kaynak: Alexa

Cevap Facebook 

Gerçekten de Yeni Şafak’ın Facebook operasyonu oldukça başarılı. Yeni Şafak’ın ana Facebook fan sayfasında gün itibariyle 1 milyon 720 bin takipçi bulunuyor.  Gazetenin Facebook’ta diğer bir hesabı daha var: Yeni Şafak Spor. Onun da takipçi sayısı 223 bin civarında. 

Hayır Yeni Şafak Facebook’u yeni kullanmaya başlamadı. Geriye doğru bir arama yaptığımızda özellikle son 5 senedir Yeni Şafak’ın Facebook’ta olduğu görülüyor. Peki tıklanma sayıları neden bu kadar arttı? Çünkü Yeni Şafak Şubat ayında 200 binler civarında olan hayran sayısını üç ay gibi kısa sürede 1,5 milyon artırmayı başardı. Aşağıdaki tabloda bu daha rahat görülüyor:

Social1

Özellikle 6 Şubat ve 8 Mayıs tarihlerinde çok ciddi sıçramalar söz konusu. Kaynak: Social Bakers

Yeni Şafak 21 Mayıs’ta Facebook sayfasındaki hayran sayısını 350 binden fazla artırarak Social Bakers’ın hayran sayısını en fazla artıran sayfalar bölümüne de giriş yapmış durumda.

bakers2

Tek günde 356 bin kişilik sıçrama akıllara yeni sorular getiriyor. Kaynak: Social Bakers

Peki bir günde 350 bin kişilik bir artış nasıl gerçekleştirilmiş olabilir?

Bunun en muhtemel yanıtı şu: Facebook’ta takipçi sayısı yüz binleri bulan yeni sayfalar almak.

Eğer iki sayfanın sahibi aynı ve sayfalar isim ile özellikler bakımından benzerlik gösteriyorsa Facebook bu sayfaların birleştirilmesine izin veriyor…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s