Bilmediklerimiz

Today’s Zaman internette eriyor

Bir zamanlar Türkiye’deki “hükümet yanlısı İngilizce gazete” titrini taşıyan ve bu vesileyle yurtdışında oldukça itibar gören Today’s Zaman Aralık 2013 operasyonundan beri zor günler yaşıyor.

2007 yılında kurulan gazete, farklı mizanpajı, düzgün fotoğraf kullanımı ve genel olarak tasarımı ile kısa sürede Türkiye’deki yabancı okuyucunun vazgeçilmez enstrümanlarından biri haline geldi. Yurtdışında ise hükümetin ne düşündüğünü, muhalefetin söylemlerine karşı hükümet cephesinden ne tepki verildiğini görmek amacıyla yabancılar Today’s Zaman’ın ayrılmaz birer takipçilerine dönüştü.
Aralık 2013’teki “yolsuzluk” operasyonlarının ardından ise Today’s Zaman’ın hükümet yanlısı olmadığı artık uluslararası çevrelerde de biliniyor. Dershane yasası döneminde her gün dershane manşetiyle çıkan Today’s Zaman bu süre içerisinde okuyucusuna bir siyasi görüşün değil, bir cemaatin gazetesi olduğunu, bu gündemle çıktığını kabul ettirmiş oldu.

Alexa verilerine baktığımızda ise Aralık ayındaki “yolsuzluk” haberleriyle oldukça iyi trafik çeken Today’s Zaman’ın, Mart ayındaki yerel seçim dönemi hariç” devamlı trafik kaybettiğini görüyoruz.

Temmuz ayının ortasındaki sıçramayı saymazsak genel sıralamada 80 binlere kadar düşüş yaşanmış.

Temmuz ayının ortasındaki sıçramayı saymazsak genel sıralamada 80 binlere kadar düşüş yaşanmış. Kaynak: Alexa 

Today’s Zaman’ın Alexa sıralamasında 30 binlerden 80 binlerin altında kadar yaşadığı sürekli düşüşün bir takım sebepleri olmalı.

Bunlar;

1- Daily Sabah’ın kurulması

Sabah grubunun Daily Sabah adlı İngilizce bir gazete kurması Today’s Zaman’a olan bağımlılığı özellikle yurtdışı okuyucu bakımından oldukça azalttı. Çünkü artık “hükümet yanlısı” çizgiyi takip eden, hükümetin dış politikada, ekonomide, siyasette ne düşündüğünü anlatan bir gazete olarak Daily Sabah var. (Başbakan Erdoğan’ın Başdanışmanları İbrahim Kalın ve Taha Özhan, AK Parti MYK Üyesi Osman Can da bu gazetede yazıyor)

2- Today’s Zaman’daki kadro sıkıntısı

Bana gelen (kesinleştiremediğim) istihbarata göre Today’s Zaman son aylarda kadro sıkıntısı yaşıyor. Özellikle İngilizce gazetede çalışan kişiler cemaatten çok profesyönel gazeteciler oldukları için Today’s Zaman’ın aşırı politize ve hükümete savaş ilan eden çizgisinden rahatsızlık duyan pek çok kişi istifa etmiş. Çünkü gazetenin kendilerini hedef haline getirdiğini düşünüyorlar.

Today’s Zaman’ın son üç aylık peformansına bakıldığında da sürekli bir düşüş görülüyor.

 

Gazetede özellikle Mayıs'tan itibaren çok büyük bir okuyucu kaybı olduğu görülüyor

Gazetede özellikle Mayıs’tan itibaren çok büyük bir okuyucu kaybı olduğu görülüyor. Kaynak: Alexa

Peki Today’s Zaman’daki bu okuyucu kaybı mevsimsel olabilir mi?

Daha önce Hürriyet Sosyal ile ilgili yazdığım yazıda da Türkiye’de “yaz internet okuyucusu” diye bir fenomen olduğunu söylemiştim. İnsanlar özellikle Haziran ayından itibaren tatile çıkar ve Türkiye’de ofislerden internet haber sitelerine girişlerde büyük düşüşler olur.

Aslında bakılırsa bu dediğim olayın Today’s Zaman için gerçekleşmemesi gerekiyor çünkü gazetenin okuyucusu Türklerden çok yabancılar. Ve dolayısıyla dil İngilizce olduğu için küresel olarak websitesine ulaşım mümkün.

Bu yüzden Today’s Zaman’ın en büyük rakibi Hürriyet Daily News ile kıyas ettim.

 

Today's Zaman'daki sert düşüş (koyu mavi) rahatça görülüyor

Today’s Zaman’daki sert düşüş (koyu mavi) rahatça görülüyor. Kaynak: Alexa 

Mevsimsel şartları da işin içine katsak da, Today’s Zaman’da büyük bir okuyucu kaybının yaşandığı ortada. Çünkü Hürriyet Daily News’te hafif bir dalgalanma yaşanmış olsa da, Today’s Zaman’da Mayıs ayından beri doğrudan  bir düşüş olduğu görülüyor.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s