Bilmediklerimiz

Gazeteci katillerinin yüzde 90’ını serbest

Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) tarafından dün açıklanan yeni bir rapora göre öldürülen gazetecilerin katilleri hiçbir şey olmadan hayatlarına devam ediyor. CPJ’nin hazırladığı verilere göre 2004-2013 yılları arasında tüm dünyada öldürülen gazetecilerin katillerinin yüzde 90’ı hiçbir suçlama ile karşılaşmadı.

Adalet yolu: Gazetecilerin öldürülüşündeki sorumsuzluk döngüsünü kırmak” adlı raporda hükümetlerin gazetecileri hedef alan saldırılara karşı etkisiz kaldıkları belirtiliyor. Geçen 10 yılda mesleklerini gerçekleştirirken tüm dünyada 370 kişinin öldüğü belirtilirken, bu gazetecilerin çoğunlukla yolsuzluk, suç, insan hakları, politika ve savaş konularında haber hazırlarken hayatlarını kaybettiği ifade edildi.

Raporda hükümetlere ve Birleşmiş Milletler’e konuyla ilgili yasal bir çalışma gerçekleştirilmesi için çağrıda da bulunuldu.

Türkiye’de sadece bir gazeteci öldürüldü

Raporda geçen 10 yılda öldürülen gazeteciler arasına giren tek Türk’se 18 Aralık 2009’da öldürülen, Güney Marmara’da Yaşam Gazetesi’nin genel yayın yönetmeni Cihan Hayırsevener.

Hayırsevener, Bandırma Belediyesi ve Kuruoğlu ailesinin karıştığı mali yolsuzlukları yazdığı için Bandırma Merkez’de tabanca ile vurulduktan sonra hayatını kaybetmişti.

4 Ağustos 2013’te sonuçlanan davada ise 10. Ağır Ceza Mahkemesi tüm sanıkları suçlu bulmuştu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s