Eski tarz

İHA’dan kusursuz bir kusurlu habercilik örneği

Geçtiğimiz günlerde ABD’ye Meksika’dan kaçak giren dört PKK’lıdan ikisinin Kanada’ya kaçtığıyla ilgili haberler kamuoyuna yansıdı. Söz konusu haberi önceki gün sabah saatlerinde İHA da abonelerine gönderdi. Fakat haberde “nasıl haber yazılmaması” gerektiğini gösteren maalesef pek çok hata bulunuyor.

Önce habere bakalım:

– ABD’DE YAKALANAN 2 DHKP-C ÜYESİ SERBEST BIRAKILDI

WASHINGTON (İHA) – ABD İç Güvenlik Bakanı Jeh Johnson, Türkiye’den ABD’ye kaçan 4 DHKP-C üyesinden(1) yakalanan ikisinin mahkeme kararı nedeniyle(2) serbest bırakıldıklarını açıkladı. Johnson, militanların Kanada’ya kaçtığını belirtirken, 2 örgüt üyesinin halen ABD’de olduğu ifade edildi.
Johnson basın mensuplarına yaptığı açıklamada, (3) geçtiğimiz aylarda ABD’ye girdiği belirlenen 4 DHKP-C üyesinden yakalanan ikisinin serbest bırakıldığını ve militanların sığınmacı olarak Kanada’ya kaçtıklarını ifade etti. Johnson açıklamasında 2 teröristin (4) gözaltında tutulmasını istediklerini fakat mahkeme kararı sonrası serbest bırakmak zorunda kaldıklarını belirterek, ‘Tam olarak nerede oldukları konusunda fikir sahibi değilim’ dedi.
Yetkililer militanlardan birinin 2013 yılında ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne düzenlenen saldırıyı düzenleyen kişilerden biri olduğunun iddia ederken (5), ABD Terörle Mücadele Ofisi ise kaçan militanların muhtemelen PKK üyesi olduklarını belirtti.
Kanada Göçmen Bürosu ise yaptığı açıklamada, terör örgütü üyesi olan kişilerin Kanada’da yakalandıkları anda demir parmaklıklara gönderileceğini ifade etti.(6)
(ES-MO-YHY-D)

03.12.2014 10:24:13 TSI

Haberdeki hataları tek tek sıralamak gerekirse.

1- ABD Adalet Bakanı Johnson yaptığı açıklamada dört DHKP/C’linin değil, dört PKK’lının ABD’de gözaltında olduğunu söyledi. Her ne kadar yakalanan kişiler önce kendilerini DHKP/C üyesi olarak tanıtsa da gerçekleştirilen sorgulama sonrasında PKK’lı oldukları ortaya çıktı.

2- Haberde iki PKK’lının “mahkeme kararı nedeniyle” serbest kaldığı söyleniyor ki bu da yanlış. Çünkü karar “göçmenlik yargıcı” tarafından alındı. Bu yargıçlar mahkemelerin parçası değiller, dolayısıyla bir mahkeme yok.

3- Johnson’ın söz konusu açıklamayı “basın mensuplarına yaptığı” belirtiliyor. Halbuki Johnson bu açıklamayı Temsilciler Meclisi İçişleri Komitesi’nde düzenlenen toplantı sırasında verdiği ifade sırasında yaptı. Eğer Kongre üyesi bastırmasaydı zaten bu konuyla ilgili kendiliğinden açıklama yapması neredeyse imkansızdı.

4- Haberde “terörist” ifadesi kullanılmış ki bu da oldukça ilginç. Evet PKK bir terör örgütü olarak değerlendiriliyor ama bu kişilerin herhangi bir terör eylemine karıştıklarına dair elde bir delil yok.

5- Yetkililerin bu kişilerden birinin saldırı düzenleyenlerden biri olduğunu söylediği ifade edilmiş. Bu yetkilinin kim olduğu belli değil. Böyle bir açıklamada İngilizce hiçbir metinde göremedim.

6- Kanada göçmen bürosu bu kişilerin demir parmaklıklar arkasına gönderileceğini söylemedi. Sadece terör örgütü ile ilişkili bu kişilere sığınma hakkı verilmeyeceğini, bu kişilerin önce ABD’de sığınma başvurusu yapmaları gerektiğini açıkladı.

Türk basınının halini soranlar bu yazıyı iyi okusunlar.

Bu haber Türkiye’de çok tıklanan pek çok mecrada kendine yer buldu.

Ekleyecek başka bir şeyim yok.

Haberin doğru yazılmış halini okumak isteyenler şuraya tıklayabilirler: ABD’deki PKK’lılar Kanada’ya kaçtı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s