Hakkında

Ülkemizde gazetecilik denince akla nedense dedikodu geliyor.  Batılı muadilleriyle karşılaştırıldığında gazetecilik tecrübemiz tarihi olarak oldukça geride. Gazetelerimiz ya devlet eliyle kontrol edilmiş ya da belirli sermaye gruplarının elinden çıkamamış. Bağımsız olduğunu iddia ettiği zamanlarda bile tüm dünyada kabul gören etik standartları tutturamamıştır.

Bu blog yukarıda bahsedilen durumdan rahatsız olan ve hayalindeki gazeteciliği gerçeğe dökemeyen birinin, en azından tarihe not düşmek adına, gazetecilikle ilgili yeni gelişmeleri, geçmişe ait notları, gazeteciliğin nasıl olması gerektiğine dair bilgileri bir araya getirme çabasıdır. Yurtdışında journalism.co.uk gibi organizasyonlar tarafından yapılan bu iş ne yazık ki ülkemizde mevcut değil. Bu blog da en azından iletişim öğrencilerinin, benim gibi genç gazetecilerin yararlanabileceği bir kaynak olsun istedim.

Blog dışarıdan gelen makalelere de açık. 1000 kelimeyi geçmeyen ve sadece gazetecilikle ilgili olan her makaleye burada yer verebiliriz.  İstiyorum ki benim gibi insan sayısı artsın ve tek amacı her türlü siyasi tarzdan öte gazetecilik olan kişiler bu mecrada da kendilerine yer bulsun.

İletişim için:

yenigazetecilik@gmail.com

Twitter

Ragıp Soylu kimdir?

2009’da İstanbul Üniversitesi SBF Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. İTÜ İşletme Fakültesi’nde tezsiz yüksek lisansını yarım bıraktı. 2010’da Sabah Gazetesi bünyesinde kurulan ve Türk-Amerikan okuyuculara ulaşmayı hedefleyen USASABAH.com‘un editörü oldu. Bu süreç içerisinde Sabah Gazetesi Dış Haberler bölümünde de editörlük yaptı. 2012-2013 yılları arasında Sabah Gazetesi Londra muhabiri olarak çalıştı. Bu esnada gazetenin İngilizce sayfası english.sabah.com.tr için  özel haberler hazırladı.  2013 Kasım’ında Londra’daki Kingston Üniversitesi Gazetecilik programından yüksek lisans sahibi oldu. 2014-2019 yılları arasında Sabah ve ATV’nin Washington, D.C. muhabiri olarak görev yaptı. 2019’dan bu yana Londra merkezli İngiliz haber ajansı Middle East Eye’ın Türkiye temsilcisidir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s